DÂMBOVIȚA, SIMULAREA EVALUĂRII NAȚIONALE: REZULTATE MAI BUNE LA MATEMATICĂ FAȚĂ DE SIMULAREA DE ANUL TRECUT

Potrivit unei informări transmise de Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, la simularea Evaluării Naționale, la proba de Limba și Literatura Română, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 este de 58,42%, în scădere cu 5,67% față de simularea din anul școlar anterior. Un elev de la Școala Gimnazială ”Pictor Nicolae Grigorescu” din Titu a obținut nota 10 la această probă. La simularea de la matematică, procentul reprezentat de notele mai mari sau egale cu 5.00 este 65,05%, în creștere cu 32,28% față de simularea din anul școlar trecut. Nu s-a înregistrat nicio notă de 10 la această probă.
Evaluarea lucrărilor s-a derulat în condiții similare cu cele de examen, digitalizat. În acest context, lucrările au fost distribuite aleatoriu evaluatorilor din toată țara. Conform metodologiei de organizare și desfășurare a examenelor naționale, la o diferență mai mare de un punct între notele acordate de cei doi evaluatori, lucrările sunt recorectate de alți doi evaluatori, nota finală fiind obținută ca medie aritmetică a celor două note cu valori centrale, după eliminarea notelor extreme (cea mai mare și cea mai mică).
Rezultatele probelor scrise ale simulării EN VIII se comunică individual, nu prin afișare.
Rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ prin discuții cu elevii, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri adecvate fiecărei situații în parte, scopul fiind îmbunătățirea performanțelor școlare. Obiectivele urmărite prin organizarea simulărilor sunt familiarizarea elevilor cu rigorile unei examen real și optimizarea rezultatelor obținute de către elevi, iar unitățile de învățământ vor folosi datele rezultate la nivel de unitate, în vederea adoptării măsurilor adecvate pentru îmbunătățirea performanțelor școlare ale elevilor.
Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița va efectua o analiză detaliată a răspunsurilor elevilor la fiecare item pentru a identifica gradul de dezvoltare a competențelor acestora, la nivel județean. Analiza va fi însoțită de recomandări de activități remediale. De asemenea, va continua elaborarea lunară a modelelor de teste pentru EN VIII și Bacalaureat, în scopul pregătirii elevilor pentru cele două examene naționale, subliniază reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița.
About The Author
Related posts
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.