TÂRGOVIȘTE: EVENIMENT DEDICAT ITALIEI ȘI INFLUENȚELOR SALE CULTURALE

Vineri, 17 noiembrie, va avea loc un eveniment dedicat Italiei și influențelor sale culturale asupra orașului Târgoviște.
La o cafea, printre cărți reprezentative pentru literatura italiană, vom participa la creionarea profilului cultural al Italiei. Reprezentanți ai mediului cultural târgoviștean ne vor prezenta influențe ale Italiei asupra arhitecturii clădirilor, străzilor, și modului de viață al orașului. De la Târgoviște vom călători la Milano. Giorgio Armani ne va prezenta colecția de primăvară / vară 2024. Și dacă tot suntem la Milano, nu putem rata Scala din Milano, pe Luciano Pavarotti și pe prietenii săi.
Evenimentul se va încheia la o degustare de preparate și băuturi italienești pe acorduri muzicale. Întâlnirea este organizată de Consiliul Județean Dâmbovița în parteneriat cu Asociația EuroTrainer, în cadrul proiectului Conservarea, restaurarea și valorificarea clădirii „Fosta școală de cavalerie” în vederea consolidării identității culturale a județului Dâmbovița, finanțat prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA.
Evenimentul va avea loc în intervalul orar 15:00 – 18:00, la Biblioteca Județeană ”I.H. Rădulescu” Dâmbovița, str. Stelea, nr. 2, Târgoviște.
About The Author
Related posts
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.