//
MECI DE INFARCT ÎN POLIVALENTĂ. CSM vs. SF. GHEORGHE, 73-60! Reviewed by Momizat on . Echipa feminină de baschet a Târgoviștei a reușit, sâmbătă seară, o victorie mare, scor 73-60 (15-15, 16-23, 14-17, 28-5), în fața grupării ACS Sepsi Sf. Gheorg Echipa feminină de baschet a Târgoviștei a reușit, sâmbătă seară, o victorie mare, scor 73-60 (15-15, 16-23, 14-17, 28-5), în fața grupării ACS Sepsi Sf. Gheorg Rating: 0
You Are Here: Home » Sport » MECI DE INFARCT ÎN POLIVALENTĂ. CSM vs. SF. GHEORGHE, 73-60!

MECI DE INFARCT ÎN POLIVALENTĂ. CSM vs. SF. GHEORGHE, 73-60!

baschet 20 sept

Echipa feminină de baschet a Târgoviștei a reușit, sâmbătă seară, o victorie mare, scor 73-60 (15-15, 16-23, 14-17, 28-5), în fața grupării ACS Sepsi Sf. Gheorghe, meci ce a contat pentru manșa optimilor de finală ale Cupei României. A fost o partidă de infarct pentru toți cei care au venit în Sala Sporturilor să își susțină favoritele, în primul meci de pe teren propriu, din noua stagiune. Primele 10 minute ale confruntării s-au menținut sub semnul echilibrului, tabela a arătat la final un 15-15 care îi făcea pe suporterii târgovișteni să creadă ca disputa cu Sepsi va fi un test ușor. Însă, odată cu debutul actului secund, alb-verzile au început să controleze în mod autoritar ostilitățile din teren. Așteptând să le cadă ceva din cer, baschetbalistele CSM-ului nu găseau drumul spre coș, permițându-le adversarelor să se distanțeze pe tabelă. Astfel, după 20 de minute, tabela din Polivalentă arăta 7 puncte avans pentru oaspeți, scor 31-38. Pauza nu s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru elevele lui Dan Fleșeriu, în sfertul al treilea trupa pregătită de Zoran Mikes a avut și 15 puncte avans, spre disperarea sutelor de suporteri veniți în Polivalentă. Cu 10 minute înainte de finalul partidei, fetele din Târgoviște erau conduse cu 10 puncte, scor 45-55 și toată lumea credea că nu se mai poate face nimic. Nu a fost așa! Moarte și apoi reînviate, portocaliu-albastrele au mărșăluit în fața covăsnencelor, sub atenta îndrumare a antrenorului, Dan Fleșeriu. Cu 6 minute înainte de final tabela arăta scorul de 55-55, iar de aici filmul s-a rupt pentru Sepsi. Ultimul sfert a fost decisiv, 28-5 pentru CSM Târgoviște care pornește cu prima șansă în returul de la Sf. Gheorghe de săptămâna viitoare.

A fost un meci greu, așa cum ne așteptam încă de la început! Sepsi are o echipă foarte bună, iar astăzi le-a lipsit cea mai bună jucătoare. Sperăm să facem față și în partida retur care se anunță mult mai grea!”, a declarar tehnicianul târgoviștean, Dan Fleșeriu.

Statistică: CSM Tgv: Poole 23p, Givens 19p, Coker 12p, Whittington 7p, Dincă 4p, Watson 4p, Stoenescu 4p.

Partida retur va avea loc pe 24 septembrie în Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe, iar CSM Târgoviște e nevoită să apere un avantaj de 13 puncte pentru a se califica în următoarea fază a competiției.